Kachlice

ukazka kachlic

Často sa na nás obraciate s požiadavkou, že by ste chceli pec, sporák alebo krb obložený kachlicami v domnení, že kachlice sú podobné ako kúpeľňové obkladačky.
Kachlica je v prvom rade konštrukčný prvok a nie obklad. Z kachlíc sa stavia priamo plášť pece tak ako sa stena stavia z tehál. Tvar kachlice je preto prispôsobený tak aby bola samonosná a nepotrebovala podpornú konštrukciu vo forme nosnej steny.

Dnes je najčastejším používaným tvarom štvorec s rozmermi 22 x 22 cm s hrúbkou 4 – 6 cm, to sú tzv. základné kachlice, v rôznych vzoroch podľa chuti zákazníkov a výrobcov. Stretávame sa aj s veľkorozmernými kachlicami s dĺžkou 1m a viac.

Aby bolo kachliarske dielo kompletné k základným kachliciam sa pridávajú kachlice rohové, záklopové (sedacie), krycie, rímsy a dekoračné pásiky atď.

kachlice rohova sedacka rimsa dekoracny pasik

V minulosti kachlice vyrábali hrnčiari z červenej hliny, podobnej tej, z ktorej sa vyrábajú tehly.Postupne sa z klasickej červenej hliny prešlo na ušľachtilejšiu bielu kaolínovú hlinu. Vypaľujú sa v špeciálnych peciach na 800 – 1000°C, čo im zaručuje odolnosť voči vysokým teplotám.Kachlice boli vyrábané na hrnčiarskom kruhu a mali väčšinou miskovitý tvar, až postupne sa prešlo na súčasné tvary. Medzitým sa kachlice pripôsobovali aktuálnym umeleckým a architektonickým slohom.

Aj dnes výrobcovia kachlíc idú s dobou a kachlice a glazúry prispôsobujú súčasným trendom a vedia uspokojiť aj náročného zákazníka.

Glazúry Kerkotherm

Glazúry

Rozdeľujeme na: krycie, transparentné a špeciálne (efektové)

Harris

Sú jemné trhlinky na glazúre kachlice vznikajúce nerovnakou rozťažnosťou kachlice a glazúry pri výpale a chladnutí. Často sú viditeľné iba pri bližšom pohľade na kachlicu a určitom uhle svetla, sú však aj glazúry, kde sú viditeľné bežným pohľadom. Nie sú závadou, ale bežným prvkom dotvárajúcim umelecký efekt diela.

Naozaj sa nedá obložiť kachlicami?

Kachlicami sa obkladajú hlavne diela, kde hlavnú časť tvorí omietaná plocha a kachlice sa používajú ako dekorácia. Ako obklad sa používajú na zvislých plochách ako operadlá a sedačky lavičiek, prípadne dekorácia okolo ohniska.

Slúžia na to krycie kachlice, alebo kachlice špeciálne vyvinnuté na obklady lavičiek a dekorácie.

Kachlovy obklad Kerkotherm

Niektorí slovenskí výrobcovia kachlíc: